ZÁNĚT SLINIVKY BŘIŠNÍ - DIETA
DIETA - ZÁNĚT SLINIVKY-břišní
Slinivka břišní (pankreat) se nachází přímo za břišní dutinou, mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Většina onemocnění slinivky se projevuje bolestmi právě v oblasti břicha.
a mnoho významných hormonů, z nichž nejznámější je inzulín a glukagon. Tyto hormony regulují hladinu krevního cukru a přispívají k trávení. Problémy s tvorbou inzulínu způsobují onemocnění zvané cukrovka nebo-li diabetes.
enzymů uvnitř slinivky, která pak začíná poškozovat sama sebe a při dalším šíření zánětu i své nejbližší okolí. Ve většině případů bývá na vině alkohol, virová infekce, poranění v krajině břišní, obezita, špatná výživa a užívání některých léků a ucpání vývodů slinivky menším žlučovým kamínkem nebo nádorem. Dochází tak k podráždění slinivky, které může skončit i těžkým, život ohrožujícím zánětem. Odstranění žlučníku i s kameny může mnohdy znamenat významné snížení rizika dalšího zánětu.
akutní zánět, diabetes, rakovina.
Zánět slinivky břišní se projevuje:
pobolíváním v horní polovině břicha, poruchami trávení a nevolností. Bolesti jsou spojeny s příjmem potravy, což nutí pacienty málo jíst. Nemocní jsou pak zesláblí a hubení. Dlouhodobý zánět způsobuje trvalé a nenávratné změny v mikroskopické struktuře tkáně žlučníku. Často dochází k opakovaným infekcím žlučníku a výskytu žlučových kamenů. Chronický zánět pankreatu vede často k nesnášenlivosti vůči glukóze (diabetes) a trávicím poruchám.
ohrozit na životě. Náhlá bolest vás může překvapit nečekaně, někdy je to krutá daň za alkoholické povyražení, jindy je na vině tučné nebo smažené maso. Prudká bolest v oblasti pupku vystřeluje až do zad, pohybem se tato bolest zvyšuje, sezením se většinou mírní.
nadměrná plynatost, bolest v horní části břicha (projevující se pálením nebo škubáním), otoky, horečky, svalové bolesti, abnormálně tukovitá stolice.
lékařské pomoci. Platí zákaz konzumace jídla a pití, neboť by se podráždění slinivky mohlo ještě výrazně zhoršit.
slinivky. Vznikne-li podezření nanáhlý (akutní) zánět slinivky břišní, je vhodná hospitalizace v nemocnici. Zdravotní stav se může během prvních dnů výrazně zhoršit, proto je nutné nepřetržité sledování pacienta a zavedení infuzní léčby.
tomografie). Obě vyšetření jsou nebolestivá, je-li příčinou zánětu kamínek ve žlučových cestách, bývá v současné době doporučováno tzv. vyšetření ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie - znázornění žlučovodů a vývodu slinivky). Jde o endoskopickou metodu, kdy se zavede jícnem až do dvanáctníku ohebná trubice s kamerou a drobnými nástroji. Pomocí tohoto vyšetření je možné kamínek odstranit a prohlédnout žlučové cesty i vývod slinivky.
převážně odstranění cyst (dutin vyplněných tekutinou), které vznikají dlouhodobým zánětem, u některých pacientů může jít i o zhoubný nádor. Při operaci seodstraní odumřelá tkáň slivky a vypláchne se dutina břišní pomocí drénů zavedených přes břišní stěnu.
stravu.
Je nutné dodržovat dietu
Příklad možných dezertů a salátů
v malém množství vody na kaši. V malém množství vody rozmícháme 1 vanilkového pudinku, přidáme 20g cukru a vlijeme do jablečné směsi a necháme lehce povařit. Připravíme 2 misky vyložené piškoty (asi 50g dětských piškotů) a nalijeme do nich hotový dezert. Necháme vychladnout a ztuhnout.
vodě. Vychladlou mrkev rozmixujeme a přidáme 100g omytých, oloupaných a nastrouhaných jablek. Zakapeme citrónovou šťávou z půl citrónu a přidáme 20g cukru. Vše promícháme.
Další stravovací doporučení
podmáslí, kefír, jogurty a výživu dále doplnit o acidofilní preparáty.
kořen smetanky lékařské (podporuje tvorbu žluči a zlepšuje zdravotní stav slinivky).
Při dlouhodobém zánětu dochází k nevratným změnám, čímž je řada funkcí slinivky poškozena trvale. Dietní režim se v těchto případech doporučuje dodržovat celoživotně.
přístup a pravidelné lékařské kontroly !!! |